برخی افراد سه برابر سریعتر از سایرین پیر می‌شوند   بازديد : 1838 |  1394-05-19

برخی افراد سه برابر سریعتر از سایرین پیر می‌شوند


تحقیقات نشان داده است که بعضی از افراد سه برابر سریعتر از هم سن های خود به پیری می‌رسند.

محققان آمریکایی در تحقیقی با بررسی گروهی از افراد 38 ساله به این نتیجه رسیدند که سن بیولوژیکی این افراد از 28 تا 61 سال متفاوت است.


محققان دانشگاه دوک، 18 مقیاس را برای تعیین این که یک فرد با چه سرعتی پیر می‌شود معرفی کرده اند که به بررسی وضعیت کلیه، کبد، شش‌ها و عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌پرداخت و میزان متابولیسم، سطح کلسترول، سلامت قلبی عروقی، عملکرد شش‌ها و طول تلومر – کلاهک حفاظتی انتهای کروموزم‌ها- را مورد بررسی قرار میدهد .


محققان، 871 نفر را در یک مطالعه طولانی تحت نظر قرار داده بودند و سرعت بالارفتن سن آنها را با اندازه‌گیری 18 نشانگر زیستی در زمانی که این افراد 26، 32 و 38 ساله بودند مطالعه کرده بودند .

در بیشتر شرکت‌کننده‌ها سن زیستی با سن زمانی یکسان بود، اما برخی افراد سه برابر سریعتر از دیگران وارد فرآیند پیری شده بودند در حالی که برخی ظرف دوره هشت ساله از نظر زیستی هیچ افزایش سنی نداشتند.


محققان اعلام میکنند افرادی که با سرعت زیاد پیر می‌شوند، حتی قبل از این که به سن میانسالی برسند توانایی‌های فیزیکی و ذهنی کمتری نسبت به همسالان خود خواهند داشت و مغزشان سریعتر از دیگران پیر می‌ شود. این افراد در خوداظهاری‌ها سلامت خود را بدتر ارزیابی کرده و پیرتر به نظر می‌رسند.

در هر حال محققان اعلام می‌کنند که پیر شدن ارتباط زیادی با ژنتیک ندارد. همان‌طور که مطالعات دوقلوها نشان داده‌ حدود 20 درصد از فرآیند پیری می‌تواند به ژن‌ افراد  ارتباط داشته ‌باشد. محققان امیدوارند که پزشکی بتواند روند پیرشدن انسان‌ها را آهسته کرده و موجب شود افراد سال‌های سالم‌تر و فعال‌تری را در زندگی خود تجربه کنند.

موضوع :
برچسب : اخبار علمی,دانستنی علمی,دانستنیهای علمی,علائم پیری زود رس,پیری زودرس,همسریابی,