نشانه هاي طلاق در دوران نامزدي   بازديد : 1774 |  1394-05-26

نشانه هاي طلاق در دوران نامزدي


بارها در پرونده ها و رسانه ها ديده ايم رفتارهای ناهنجاری مانند بدبيني، خسيسي، خودخواهي، بدرفتاري، اعتياد مرد و تحت سلطه بودن وي از سوي پدر، مادر حتي خواهر و برادر زندگي زوجین را جهنمي و غیرقابل تحمل كرده است كه البته از طرف ديگر رفتارهاي مشابه زنان نيز زندگي ها را به بن بست رسانده است و ادامه دادن زندگی را ناممکن کرده است.

    پاي درد دل هر كدام از اين زنان و مردان که بنشينيم مي شنويم كه همگي در دوران نامزدي و پيش از خانه يكي شدن همه اين رفتارها را ديده اند و تجربه کرده اند  اما اميدوار بودند بعد از عروسي مشكلات حل شود. اما ...

    بايد به دوران نامزدي توجه ويژه و مخصوصی داشت چرا كه مشاهده مي شود برخي افراد در اين دوران شيرين دچار مشكلات و آسيب هايي زیادی مي شوند ولي براي حفظ رابطه و تشكيل خانواده با اين تفكر كه در زندگي مشترك میتوانم همه چيز را درست كنم به سادگي از كنار اتفاقات و ناهماهنگي هايشان مي گذرند و راهي خانه بخت مي شوند بي آن كه بدانند بي توجهي به همان مشكلات دوران نامزدي زمينه ساز اختلافات و درگيري هاي بيشتر در زندگي مشتركشان در آینده مي شود كه گاهي پاي آن ها را به دادگاه هاي خانواده باز مي كند و شيريني زندگی برايشان همانند زهر تلخ مي شود.

    در اکثر جوامعي كه نقش خانواده و بستگان در روابط بين فردي به خصوص ازدواج تاثیر داشته و سايه افكنده ، اين پديده يعني ازدواج را پيچيده تر و حساس تر كرده است زيرا علاوه بر سنخيت هاي فردي ذوجین ويژگي هاي خانوادگي و فرهنگي و اعتقادي نيز جزو عوامل تعيين كننده در موفقيت يك ازدواج به شمار مي آيد. در حقيقت دختر و پسري كه مي خواهند با هم ازدواج كنند قصد پيوند زدن دو خانواده و دو فاميل را به همدیگر دارند بنابراين علاوه بر مطالعه و بررسي وجود تشابه بين خود و طرف مقابل بايد هماهنگي و سنخيت دو فاميل را با هم نيز مورد توجه قرار دهند و در مورد آن بررسي و مطالعه كنند.

    زوجين بايد توجه کنند خرده فرهنگ هايي كه متعلق به آن هستند اعم از طبقه اقتصادي، تفاوت هاي اقتصادي، اعتقادي، اقليت هاي قومي و... آيا توانايي پذيرش و پيوند با يكديگر را دارند يا اين كه اين تفاوت هاي فردي برجسته شده و خود عامل ايجاد فاصله بين آن دو خواهد شد؟

    معمولاً هنگام شروع يك رابطه شباهت ها است كه نمود بيشتري دارد و توجه طرفين را به خود جلب مي كند و همين امر باعث نزديكي بيشتر و اطمينان از پذيرش كامل و تفاهم مي شود اما با گذر زمان شباهت ها و تفاهمات به آرامي رنگ باخته  و تفاوت ها نمايان مي شود.

    در برخي موارد تفاوت ها بیشتر مورد توجه قرار میگیرند و از طرف فرد مقابل قابل پذيرش و تحمل نيست.

در چنين مواردي زوجين به آهستگي از لحاظ عاطفي از يكديگر فاصله گرفته  و زماني مي رسد كه متوجه مي شوند چاره اي جز جدايي براي آن ها نمانده است.

    براي جلوگيري از چنين پيشامدهای ناخوشایندی  زوجين بايد تفاوت هاي فردي، خانوادگي، فرهنگي، اقتصادي، تحصيلي و اعتقادي يكديگر را مورد بررسي قرار دهند و اگر آن تفاوت ها را غيرقابل پذيرش و تحمل براي خود و خانواده خود مي دانند از ازدواج پرتنش و ناموفق جدا خودداري كنند. براي اين كار بهترين شيوه عدم عجله در امر ازدواج است، يعني پس از آشنايي در خانواده و مطرح كردن قصد ازدواج بايد به يكديگر فرصت شناخت و بررسي بیشتری بدهند.

اين شناخت
در رفت و آمدهاي خانوادگي با نشست و برخاست هاي زوجين و خانواده های دو طرف در دوران نامزدي با هم به آرامي شكل خواهد گرفت. خانواده ها نبايد از گذر زمان در اين خصوص نگران باشند زيرا همين گذر زمان و داشتن فرصت كافي براي شناخت مي تواند از بسياري از تنش ها و ناملايمات و حتي طلاق احتمالي در آینده جلوگيري كند.

خانواده ها بايد به فرزندانشان و نيز به خودشان اين فرصت را جهت تكميل شناخت و گرفتن تصميم با فراغ بال بدهند و دختر و پسر جوان نيز بدون درگير شدن در مسائل عاطفي و وابستگي به يكديگر با چشمي باز تفاوت هاي هم را ببينند و با صداقت اين تفاوت ها را به طرف مقابل خود عنوان كنند و با هم در مورد همه مسائل صحبت کنند.

    پذيرشي كه در اين مرحله از آشنايي به وجود مي آيد به علت آگاهانه بودن معمولاً عمري طولاني خواهد داشت و در ايجاد ازدواجي موفق، به دور از تنش و ناسازگاري نقش مهمي ايفا مي كند.

موضوع :
برچسب : نشانه هاي طلاق در دوران نامزدي,مشکلات دوران نامزدی,دوران نامزدی,طلاق,طلاق در دوران نامزدی