انواع انحراف جنسی را بشناسید   بازديد : 1706 |  1394-06-22

انواع انحراف جنسی را بشناسید«پارافیلی» مشکلات کنترل تکانه جنسی میباشد که با تخیلات، امیال و رفتارهای مکرر جنسی متمرکز بر اشیاء، فعالیت‌ها یا موقعیت‌های غیرمعمولی مشخص میگردد که برای دیگران از لحاظ جنسی محرک نیستند. در اغلب موارد این اشیاء، فعالیت‌ها یا موقعیت‌ها برای اینكه افراد کارکرد جنسی داشته باشند، ضروری‌ هستند . امیال و رفتارهای فرد مبتلا به پارافیلی ممکن است باعث ناراحتی قابل توجه یا اختلال کارکرد شخصی، اجتماعی یا شغلی گردد . فرد دچار پارافیلی را ممکن است «منحرف» بخوانند و این رفتارها ممکن است پیامدهای اجتماعی و قانونی وخیمی برای فرد داشته باشد.


پارافیلی یا انحراف جنسی انواع متعددی دارد و با رفتارهای متعددی ممکن است بروز کند؛ مانند :

1- نمایشگری:


نمایشگری با تخیلات، امیال یا رفتارهای شدید و برانگیزاننده جنسی مشخص میگردد و شامل نشان دادن دستگاه تناسلی به یک فرد غریبه و بی‌خبر است. افراد دچار این مشکل، نیاز به غافلگیری، تکان دادن یا تاثیرگذاری بر طعمه‌های خود هستند . این عارضه معمولا محدود به نشان دادن است و فرد بیشتر از این حد، آسیب‌رسانی انجام نمی‌دهد ولی در معرض مشکلات قانونی قرار خواهد گرفت. تماس واقعی جنسی با قربانی نادر میباشد اما ممکن است فرد حین نمایشگری یا تخیل درباره آن به خودارضایی بپردازد.


2 -یادگارپرستی (فتیشیسم):

 امیال جنسی فرد مبتلا به این مشکل بر اشیای غیرزنده متمرکز میباشد . این فرد با پوشیدن یا لمس یك شیء به تحریک جنسی خواهد رسید ؛ برای مثال لباس، کفش زنانه، لباس زیر زنانه و مانند آنها. فرد یادگارپرست ممکن است روابط با همسر را کنار بگذارد یا فعالیت‌های جنسی‌اش را با این تمایلات ترکیب نماید . وقتی شیء یادگار به کانون منفرد میل جنسی تبدیل می‌شود، فرد آمیزش جنسی با همسر را ترك خواهد کرد .


3 -مالشگری:

 در فرد دچار مشکل مالشگری ، کانون امیال جنسی، لمس یا مالش دستگاه تناسلی به بدن یک فرد ناآشنا و بی‌خبر است. در اغلب موارد، این رفتار را مردان در محیط‌های شلوغ با زنان انجام می‌‌دهند. این عارضه نیز ممکن است برای فرد مبتلا مشکلات قانونی داشته باشد.


4 -پدوفیلی:


 افراد مبتلا به عارضه پدوفیلی تخیلات، امیال یا رفتارهایی شامل فعالیت جنسی غیرقانونی با بچه‌های بالغ‌نشده (عموما 13 سال یا کمتر) دارند. این رفتارها ممکن است شامل طیفی از رفتار (از برهنه‌کردن تا تماس جنسی اجباری) باشد. برخی از پدوفیل ها عمل جنسی را فقط با کودکان انجام می‌دهند (پدوفیل انحصاری) و به بزرگسالان هیچ تمایلی ندارند.

برخی دیگر فقط با خانواده و بستگان نزدیک این كار را انجام می‌دهند (زنای با محارم). گاهی هم بچه‌های دیگر قربانی این بیماری میشوند . پدوفیل های شکارچی ممکن است از زورگویی یا تهدید به افشا برای تداوم سوء‌استفاده خود استفاده کنند. پزشکان و سایر کارکنان بهداشتی از لحاظ قانونی موظفند که چنین سوءاستفاده‌‌هایی از افراد صغیر را گزارش کنند. این فعالیت نوعی تجاوز هم محسوب می‌شود و محکومیت‌های سنگینی به دنبال خواهد داشت5 -خودآزاری جنسی (مازوخیسم):

 افراد مبتلا به این عارضه بر تخیلات، امیال و رفتارهایی تمرکز دارند که شامل عمل (واقعی نه، شبیه‌سازی شده) مورد توهین قرار گرفتن و کتک خوردن میباشد یا هر چیز دیگری که باعث رنج بردن آنها شود تا به ارضای جنسی مد نظر برسند. این اعمال خودآزارانه ممکن است به توهین شفاهی محدود یا شامل کتک خوردن، بستن دست و پا و دیگر موارد سوءاستفاده نیز باشد.
افراد خودآزار احتمال دارد تخیلاتشان را روی خودشان پیاده کنند، مثلا پوستشان را سوراخ کنند یا ببرند یا خودشان را بسوزانند، یا به دنبال همسرانی باشند که از توهین و آزار دیگران لذت ببرد (دیگرآزار یا سادیست). گاهی در میان افراد عادی هم تخیلات یا رفتاری شبیه دیگرآزاری یا خودآزاری وجود دارد اما در اغلب موارد این برون‌ریزی به صورتی توافق‌شده به شکل فانتزی انجام میگردد . افراد می‌دانند که این رفتار یک «بازی» است و از ایجاد درد یا جراحت واقعی اجتناب می‌شود.

 

6- دیگرآزاری (سادیسم):


 افراد مبتلا به این عارضه تخیلات مداومی دارند که در آن تحریک جنسی با رنج روانی یا جسمی (از جمله توهین و وحشت ایجاد کردن) در شریک جنسی ایجاد میگردد . در شدیدترین شکل، دیگرآزاری جنسی ممکن است با اعمال غیرقانونی مانند تجاوز، شکنجه وحتی قتل همراه باشد . البته باید توجه داشت که گرچه تجاوز ممکن است تظاهری از دیگرآزاری جنسی باشد، اما اغلب موارد تجاوز به این عارضه مربوط نیستند و درد قربانی، تحریک جنسی متجاوز را بیشتر نمی‌کند. در عوض تجاوز شامل ترکیبی از ارضای جنسی و اعمال قدرت بر قربانی میباشد . افراد دچار دیگرآزاری جنسی به درمان شدید روان‌پزشکی نیاز دارند و ممکن است به دلیل اعمالشان مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند.


7 -دیگرپوشی (ترانسوستیسم):

در این عارضه که به آن «فتیشیسم دیگرپوشانه» می‌گویند، پوشیدن لباس زنانه باعث تحریک جنسی یا تشدید تحریک جنسی مردان میگردد. معمولا برانگیختگی جنسی شامل شریک جنسی واقعی نیست اما ممکن است فرد در تخیل خودش را در قالب شریک جنسی زن هم تصور کند. برخی از این مردان فقط به لباس‌های زنانه خاصی مثل لباس‌ زیر علاقه دارند و برخی دیگر لباس کامل زنانه را به همراه آرایش مو می‌پسندند. دیگرپوشی به خودی خودی اشکالی ایجاد نمی‌کند، به جز اینکه فرد برای برانگیختگی یا تجربه لذت جنسی به آن نیاز داشته باشد.


8 -چشم‌چرانی:


این اختلال شامل رسیدن به تحریک جنسی و لذت جنسی از طریق مشاهده شخص بی‌خبر و ناراضی در حال برهنه شدن یا در حال انجام فعالیت جنسی میباشد . فرد چشم‌چران ممکن است به خودارضایی هم دست بزند و به دنبال تماس جنسی با فردی که مشاهده می‌کند، نیست.


شیوع

اغلب پارافیلی‌ها نادر میباشند و در میان مردان بیش از زنان شیوع پیدا کرده اند (حدود 20 به 1) اما دلیل این تفاوت میان زنان و مردان هنوز مشخص نیست. با اینکه در بسیاری از این اختلالات، رفتارهای پرخاشگرانه و تهاجمی دیده شده است ، در مواردی هم تهاجمی یا آسیب‌رسان به دیگران نیستند. در میان این اختلالات، پدوفیلی، نمایشگری، چشم چرانی، دیگرآزاری و مالشگری جرم هستند اما داشتن تخیلات یا رفتارهای پارافیلیایی اغلب به معنای مبتلا بودن به بیماری روانی نیست. این تخیلات یا رفتارها ممکن است در اشکال بسیار خفیفی وجود داشته باشند و باعث اختلال کارکرد فرد و مانع ایجاد روابط سالم فرد با دیگران نشوند و به فرد یا دیگران آسیب نرسانند و به پیگرد قانونی نینجامد. ممکن است این تمایلات در حد تخیلات در هنگام فعالیت جنسی باقی بماند


علت

دقیقا معلوم نیست که چه عواملی باعث ایجاد پارافیلی میشود. برخی کارشناسان ضربه‌های عاطفی در دوران کودکی مانند مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفتن را علت مبتلا شدن میدانند . برخی دیگر معتقدند این اشیاء یا موقعیت‌ها هنگامی به صورت عامل تحریک جنسی این افراد درمی‌آید که به صورت مکرر و متوالی باعث فعالیت جنسی خوشایندی شده باشند. در اغلب موارد افراد مبتلا به پارافیلی در ایجاد رابطه شخصی و جنسی با دیگران با مشكل مواجه میشوند . بسیاری از پارافیلی‌ها در دوران نوجوانی آغاز می‌شود و تا بزرگسالی ادامه پیدا می‌کند. شدت و بروز تخیلات مربوط به پارافیلی در هر فردی متفاوت میباشد و ممکن است با افزایش سن کاهش یابد.


درمان

اغلب موارد پارافیلی با مشاوره و روان‌درمانی قابل درمان است . تا به فرد کمک شود رفتارهایش را تغییر دهد. داروها ممکن است به کاهش احساس اجباری که فرد مبتلا پارافیلی برای انجام آن رفتارها تجربه می‌کند، کمک کنند و باعث کاهش میزان تخیلات و رفتارهای انحرافی شود . در افرادی که بروزهای مکرر رفتارهای خطرناک یا نابهنجار جنسی را تجربه می‌کنند، ممکن است درمان هورمونی تجویز گردد . بسیاری از این داروها باعث کاهش میل جنسی فرد می‌شوند. درمان پارافیلی وقتی بیشترین تاثیر را دارد که به صورت طولانی مدت انجام شود. عدم تمایل به پذیرش درمان ممکن است مانع موفقیت درمان شود. ضروری است که افرادی که پارافیلی‌های آنها ماهیتی مجرمانه دارد، پیش از آسیب‌ر‌ساندن به دیگران و ایجاد مشکلات قانونی برای خودشان به متخصص مراجعه نمایند .


موضوع :
برچسب : انواع انحراف جنسی را بشناسید,انحراف جنسی,انواع انحراف جنسی,انحراف و بیماری جنسی,بیماری جنسی,همسریابی,